# Sjuk katt - vad kan det vara?
Author: MoaL

Hej!  
Jag har en vän som har en söt liten norsk skogkatt som länge har varit sjuk, men veterinären verkar inte kunna lista ut vad problemet är, trots mängder med besök och prover.

Symptomen är avmagring, senapsgul diarré och enorm aptit.

Lever- och njurprover visar ingenting. Det enda som har hjälpt henne är tydligen penicillin och kortison, om jag inte minns fel. Hon är ätit det i flera omgångar, och varje gång de slutar med det så blir hon dålig igen.

Just nu äter hon Royal Canin Gastro Intestinal på veterinärens anmodan.

Jag kan inte så mycket om sjukdomar hos katter, så därför erbjöd jag mig att fråga här om ni kunde ha några råd/förslag om vad det kan vara eller vad min vän ska kräva för prover/undersökningar av veterinären.

Spontant tycker ju jag att det låter som något i magen/tarmen, men det är bara för att det är vad det mest troligt skulle vara hos en människa med de symptomen.

Tack på förhand.

## Comment 1
Author: AnneN

Har katten fortfarande samma symtom trots veterinärfodret eller mår hon bättre av det?

## Comment 2
Author: MoaL

Hon har samma symptom. Det enda som påverkar henne åt det bättre hållet är när hon får penicillin och kortison, men varje gång de slutar medicineringen återkommer diarrérna och viktförlusten igen, trots att hon då äter som en häst.

## Comment 3
Author: AnneN

Har de testat ge glutenfri kost?

## Comment 4
Author: Vixxen

Är hon kollad för tarmparasiter? Tritrichomonas? Giardia?

## Comment 5
Author: crins

Tydligen någon form av inflammation då kortison hjälper katten! Hormonella sjukdomar? Bukspottkörteln ? Mask? Magsår? De kanske skulle behöva göra en gastroskopi på katten för vetskap!

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Min kisse var också dålig sådär, han åt mycket men hade diarré flera ggr om dagen, ibland upp till 7 ggr och vi skickade in avföringsprover och gjorde en gastroskopi där de tog biopsi på de dom hittade och det var en ja som en inflammatorisk tarmsjukdom av något slag, sen så fick han gå på en kur med kortison ett bra tag och vi bytte till james wellbeloved torrfodret och så åt han en hel del av applaws våtfodret med bara kyckling och sen efter ett tag så hade magen stabiliserats helt och nu mår han bra och äter inget kortison men de tog ändå ett bra tag.   
Vi började innan detta med de där gastro fodret du nämner men min katt blev faktiskt åt andra hållet mycket sämre av den maten och så fort vi bytte mat så blev det också bättre!   
  
Har dom tagit avföringsprover och varit inne i magen?  
Det kan vara en bra idé att göra en sån undersökning, görs under narkos och det kostade väl en liten peng men de var de ju värt såklart och avföringsprovet visade också e - coli.  Vi gjorde även en kontrastpassage röntgen och 3 ultraljud för att se så inget fanns i magen som irriterade och satt fast.  
  
Men allt lugnade sig som sagt med kortisonet och maten och jag fick också raka honom för han får lätt hårbollar i magen som irriterade upp magen fruktansvärt mycket för honom,  och det får han tyvärr fortfarande så jag rakar honom varje månad för att undvika att det blir problem med hans mage pga att han är överkänslig i magen.

## Comment 7
Author: annzoo

kolla tritrichomona och Giardia? har ni kollat Salmonella? hur länge har katten varit sjuk?

## Comment 8
Author: crins

EPI exokrin pankreainsufficens, har en sådan symtom! Sjukdomen finns tydligen på katt med! På hund ger det diarre hunger och avmagring! Kanske något sånt, vet att hundar kan äta sin egen avföring pga av att den fortfarande luktar mat, det har och göra med enzymer! Hoppas de hittar felet!

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Har ni kollat sköldkörteln?
