# Var/hur har du köpt/fått din(a) katt(er)?
Author: [Borttaget]

Mina två huskatter är båda från katthem.

## Comment 1
Author: lollynonna

Registrerad uppfödare

## Comment 2
Author: Scorpio97

BYB-uppfödare (familj/vänner). Kommande katter blir dock enbart från seriösa, registrerade uppfödare eller kanske från katthem.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

var jourhem men föll för henne så hon fick stanna

## Comment 4
Author: Aleya

Blandat. Tre st är huskatter som vi "bokat" och en flyttade in självmant.

## Comment 5
Author: Vilda-Matilda

Röstade på annat då två av mina katter föddes på min föräldragård av en "villdkatt" och den tredje katten fick flytta till mig då min kompis inte kunde behålla honom.

## Comment 6
Author: Bill&Bull

Mina två är från katthem.

## Comment 7
Author: mjoe

Valde annat då mina två kattungar kommer från en övergiven och ensam katt som ägaren flyttade ifrån. En granne till denne idiot tog hand om katten som visade sig vara dräktig.

## Comment 8
Author: vendelay

Våra är från Stockholms Katthem 🐱

## Comment 9
Author: Karmatarerskanise

Mina är från sverak uppfödare.

## Comment 10
Author: Fridaaaa

Freya är från katthem  
Findus är från BYB (snart 7 år sedan, visste inte bättre då)

## Comment 11
Author: Volpes

Tyvärr är min katt köpt från byb uppfödare, eller ja uppfödaren hade köpt katten ifrån en gubbe som inte orkade ta hand om henne längre tydligen och hon hade då redan ungarna i magen. När jag köpte honom visste jag inte om hur mycket sådana uppfödare bidrar till hemlösa katter, jag hade helt enkelt inte tänkt på det. Efter jag skaffade honom blev jag medlem här och då lärde jag mig att man ska köpa i från byb- uppfödare och jag tänker inte göra det igen. Man lär så länge man lever.

## Comment 12
Author: Tarotstollan

Både från privat (okastrerade honkatter), från kompis som räddat gravid övergiven katt, Djurens Vänner och KKS.

## Comment 13
Author: OberonsMatte

Moltas, Oberon och Ruben köpte jag som kattungar/ungkatter direkt från deras registrerade uppfödare. Doris flyttades vid 2,5 års ålder från min syster till mig eftersom min systers blivande sambo var allergisk.

## Comment 14
Author: MonicaLagerquist

Har just nu två inköpta katter och resten hemgjorda.

Alla registrerade raskatter.

## Comment 15
Author: Spectabile

En av våra katter är en omplaceringskatt, gosig till tusen. Den andra kommer från ett konstigt hem där det mesta hade gått överstyr. Där fanns katter i mängder både stora och små. Denna lilla som vi tog därifrån var för att "hjärtat smälte" och hon är idag en mycket gosig kisse.

## Comment 16
Author: Spectabile

Omplaceringskatten är för övrigt en registrerad raskatt.

## Comment 17
Author: jollycox

Tyvärr från byb. Ena katten är 13 år och då visste jag inte bättre. Andra katten är 6 år och honom fick jag av min syster. Jag hade själv valt att köpa från katthem om jag fick bestämma själv då.

## Comment 18
Author: Magrat

Katthem, tyvärr från Djurens Vänner. I dagsläget hade jag valt ett katthem med No-Killpolicy eller en seriös uppfödare.

## Comment 19
Author: [Borttaget]

Egenuppfödda, registrerad uppfödare och hittekatt

## Comment 20
Author: Jessicahagstrom94

Katthem & seriösa uppfödare av raskatter kommer det alltid att vara här.

## Comment 21
Author: [Borttaget]

Faktum är att inga av våra var planerade.😇Första kom hit självmant som vanvårdad kattunge på omkring 10 veckor, vi fick tag på ägarna till kullen men eftersom vi kände till dem och deras usla djurhållning fick katten stanna kvar hos oss (trots att hon egentligen var för liten). Hade jag inte varit ett litet barn hade jag definitivt gjort något åt resten av deras djur också, men så vitt jag vet har de inte några katter längre.

Andra kom till oss som akut omplacering under avlivningshot på grund av att hans ägare tvingats flytta till sjukhus.

Tredje levde i hemlöshet i en skog någon mil från oss och så fort jag fick reda på hennes existens var det bara att bege sig dit varje kväll i nästan två veckor tills hon lät sig fångas in.❤️

## Comment 22
Author: Carrosh

Registrerad uppfödare.

## Comment 23
Author: [Borttaget]

BYB-uppfödare och vänner som fått kullar, vilket är samma sak egentligen.  
Har dock blivit en motståndare mot dessa BYB uppfödare och har fått upp ögonen för hur dåligt det är men gjort är gjort.  
  
 Om det blir fler katter i framtiden så blir definitivt från en seriös uppfödare eller en som söker ett hem, via katthem eller annan organisation som förmedlar katter som behöver hem.

## Comment 24
Author: [Borttaget]

Registrerad uppfödare som säljer sina kattungar enligt sveraks rekommendationer.

## Comment 25
Author: Niiinah92

två  är adopterade från Ronnebys hittekatter och en var en hittekattunge.

## Comment 26
Author: ElisabethB

Min ena är en omplacering (p.g.a. allergi) som kom till mig vid 18 veckors ålder och min andra är en hittekatt som jag fått från en väninna som fick katten dumpad hos sig..

## Comment 27
Author: IngaTrnqvist

BYB. Vår honkatt smet ut och blev dräktig strax före hon skulle kastreras för 12 år sedan. Resulterade i 5 röda hanar, varav en var min Mio som jag har idag. Det är givetvis inget jag stödjer, det handlade enbart om okunskap och oförsiktighet. Om jag ska ha fler katter i framtiden kommer det vara från katthem.

## Comment 28
Author: Therese

Min ena är en omplacering, hon var 16 veckor och väldigt undernärd. Enligt veterinär såg hon ut att vara ca 10 veckor. Det kändes lite som en som köpt en billig kattunge och ville tjäna pengar på den.. Fick tag på personen som ägde mamman och då hade hon sålt katten för 200:- och tjejen ville ha 1000:- för henne. Varken veterinärbesiktigad, vaccinerad eller något annat så det fixade jag direkt. Är glad att hon mår bra idag mitt fluff <3

Sen gick vår andra katt bort som jag tog över från en kompis då katten rivit liten dotter i huvudet flera gånger. Hon var mer vild än tam men världens underbaraste.  
Jag och sambon kände då att vi vill vara så säkra som möjligt  på att katten mår bra och leva så länge som möjligt (har haft ganska mycket otur med mina katter)så det blev två kattungar från en registrerad uppfödare.

## Comment 29
Author: Sabbekatt

Jag skrev katthem, för 2 av dem kommer ifrån ett katthem. Min 3:e katt. som är 13 år, köpte jag av en granne när han var kattunge för 100 kr. Inte särskilt smart och kommer inte att göra det igen.

## Comment 30
Author: Bästakompis

Båda mina är omplaceringar. Jag ville kunna välja familjemedlemmar som var riktigt sociala och keliga denna gång, jag valde både bland omplaceringar och katthemskatter.

## Comment 31
Author: burmamys

Simon köpte jag som omplacering via rasklubbens hemsida, Saga är köpt från sin uppfödare och Sindra är jag fodervärd åt och kommer att överta efter att hon fått sin kull (ev två kullar om jag vill det). Alla tre har såklart stamtavla.

Tittade på katthem först men eftersom jag inte hade någon kattvana alls, och sökte katt just för att ha sällskap när jag skulle bo ensam efter skilsmässa, så vågade jag inte köpa katter som var skygga eller hade andra problem.

Nu är jag nöjd med dessa tre, blir nog inte fler på ett tag! Jag är också hopplöst förälskad i burmans översociala, aktiva och nyfikna temperament, den silkeslena pälsen som knappt fäller alls, och den truliga blicken.😍

## Comment 32
Author: Wony

Annat. En flyttade in självmant som vi efter att ha lokaliserat ägaren fick överta, en köpte vi från en mindre nogräknad familj och en var vuxen omplacering.
