# Mat efter kastrering:
Author: Swerina

Vår 6 månaders katt karterades igår. I djuraffären tyckte de att han definitivt ska fortsätta på sitt vanliga kattungefoder ett tag till då han fortfarande växer.  

Han får just nu Royal canin maine coon kitten torrfoder. Han verkar äta så mycket som han orkar, vissa dagar äter han upp allt i skålan, andra gånger lämnar han en hel del kvar. Det känns alltså som att jag kan lita på hans förmåga att äta så att han blir mätt. 

Jag tyckte det hon sa i djuraffären var ganska vettigt. Han är ju faktiskt fortfarande en kattunge, så jag vill fortsätta ge honom det torrfoder han vanligtvis får. Men ska jag justera mängden eller hur har ni andra gjort som gav "det vanliga" till era kastrater?

## Comment 1
Author: Bästakompis

Lyssna på djuraffärens råd. Jag har gett "efter tabellen", den enda begränsning mina katter har är att jag försöker hålla på mattiderna 3 ggr/dygn och om de tjatar om mat däremellan så svarar jag med lek eller gos. De har dock alltid fått mestadels våtfoder och aldrig fri tillgång. Risken med fri tillgång är att de äter när de är uttråkade. När min hona kastrerades vid 6 mån sa veterinären att jag skulle ge torrfoder för kastrater, hon vägde då bara 2,3 kilo och var en aktiv, tunn liten busunge, ca ett år senare vägde hon 3,5 och det är nog hennes idealvikt. Så visst växer dom, jag fattar inte hur veterinärer kan säga att man ska ge lågkalorifoder till växande "barn/tonåringar". Är det en Maine coon du har och dessutom en hane så kommer han ju definitivt att växa ett bra tag till.

## Comment 2
Author: burmamys

Foder för kastrater är bara ett sämre foder, med mer spannmål och mindre kalorier. En växande katt ska äta så mycket den vill, när hon närmar sig ett år kan du börja ha koll på hennes hull så hon inte blir överviktig.

Håller med Bästakompis om att det är bättre att ge portioner, dels för att hon inte ska bli överviktig om hon äter för att hon är uttråkad (t ex när du inte är hemma), och dels för att skona tänderna som lättare får plack om de ständigt har beläggning från täta måltider. En katt ska helst äta tre till åtta måltider per dag. Katter med fri tillgång brukar småäta, upp till 18-20 gånger!

Tyvärr är Royal canin ett av de sämre kattfodren, och torrfoder för med sig flera risker och inga andra fördelar än att det är bekvämt för oss människor.  Katter är obligata carnivorer och behöver äta kött av hög kvalitet, de kan inte heller tillgodogöra sig den mängd spannmål, smakförstärkare, konserveringsmedel, bindemedel, socker, färgämnen, syntetiska vitamintillskott m.m. som finns i torrfoder, som dessutom innehåller alldeles för lite vatten. Kattens tarmar och immunsystem belastas och eftersom katter har dålig törstreflex lyckas de sällan kompensera för den låga vattenhalten på egen hand, även om de erbjuds fontäner och vattenskålar i de flesta rum. Många katter drabbas idag av diabetes, urinvägsproblem och njursvikt på grund av detta. 

Du kan enkelt förbättra din katts hälsa genom att ge blötmat utan spannmål och socker, som t ex Mjau, Bozita, Grau´s och Mac´s. De två sistnämnda har dessutom högre andel kött än de flesta foder på marknaden idag.

Allra bäst är förstås att barfa! Du kan köpa färdigblandade råa köttbullar i MUSH vaisto cat, de finns att köpa i de flesta djuraffärer:

http://www.mushbarf.com/sv/produkter/vaisto-cat  

Eller läsa på och göra egen barf. Här har jag skrivit två artiklar med allt du behöver veta för att göra egen barf:

http://barf.ifokus.se/articles/55682e00ce12c47eab000c37-att-barfa-katterna-ar-inte-sa-svart?discussions-1  

http://barf.ifokus.se/articles/56b23a848e0e745a0a00351e-kosttillskott-for-hallbar-barf-av-katt?discussions-1  

Tänk bara på att fasa över långsamt, dvs erbjud en tesked blötmat eller barf första gången, fortsätt så ett par dagar och öka sedan till två teskedar, osv., samtidigt som du minskar torrfodret med motsvarande mängd.

Lycka till!🙂
