# Dokumentär om katter
Author: [Borttaget]

"Hur ser egentligen katten hemliga värld ut? Och hur har dessa enstöriga rovdjur lärt sig att leva så nära människan? Med hjälp av avancerad teknologi kartläggs alla delar av våra husdjurs liv, ett liv vi aldrig ser."   

SVT 2 kl 19.00 ikväll

## Comment 1
Author: vendelay

Spännande!

## Comment 2
Author: OberonsMatte

Den var bra! Se den på SVTplay om ni missade! Det var bara del 1 så det kommer tydligen 2 delar till. http://www.svtplay.se/video/5611766/varldens-natur/varldens-natur-katter-avsnitt-1

## Comment 3
Author: [Borttaget]

**                                                         Tips:**

Del 1 går i repris också, i SVT2 den 1 januari kl. 11.00

## Comment 4
Author: burmamys

Missade igår så jag kollar nu! Är tydligen 3 delar! 😃

## Comment 5
Author: OberonsMatte

Del 2 kommer idag kl 19 i SVT2.

Angående första delen blev jag lite besviken på John Bradshaw när han pekade på en kull kattungar som bestod av två röda och en svart (eller nåt sånt) och förklarade de olika färgerna med att kattungarna hade olika pappor... Även om det _kan_ finnas mer än en pappa inblandad i samma kull måste man kunna enkel färggenetik och veta kön på kattungarna och möjliga föräldrars färger för att kunna dra den slutsatsen. Hankatter har endast ett färganlag och ärver sin enda färg från mamman. Honor har två färganlag och ärver en färg från mamman och en färg från pappan.

## Comment 6
Author: [Borttaget]

**#5**

Tack för det tipset! Det hade jag missat!

## Comment 7
Author: burmamys

Måste bara skriva att jag tycker dokumentärserien var väldigt bra på många vis, men att den ger en lite missvisande bild av innekatters sociala relationer, eftersom de "innekatter" som förekom samtliga gick ut och in som de ville genom kattlucka.

Den visar tydligt att livet som inne/ute katt med kattlucka kan vara mycket stressande i områden med många katter.![Ledsen](http://burma.ifokus.se/images/empty.gif "Ledsen")Bra argument enligt mig för att hålla katter i tättbebyggda områden som innekatter med enbart kontrollerad utevistelse!![Tummen upp](http://burma.ifokus.se/images/empty.gif "Tummen upp") 

Det är också väl känt att katter som går ut och in som de vill inte har samma behov av att bli vän med en ny katt i hushållet eftersom det många gånger är enklare för katterna att bara undvika varandra. En ny katt luktar främmande och är därmed en inkräktare, till dess katterna har vant sig vid varandra.

Jag tror det finns många katter, som liksom mina två, njuter av varandras sällskap, hälsar nos mot nos, tvättar varandra, sover ihopslingrade och leker snällt brottningslekar och jagalekar.😍 

Om två katter som delar hushåll blir vänner eller ej tänker jag beror på flera faktorer: 

*   hur starka katternas sociala behov är,
    
*   om det finns tillräckligt med resurser så de inte behöver konkurrera om mat, uppmärksamhet, sovplatser och kattlådor, 
    
*   om de är kastrerade eller ej, 
    
*   om de är släkt, vill man vara säker ska man helst skaffa två kullsystrar, 
    
*   om statusskillnaden är tillräckligt stor i början dvs den nya är en kattunge
    

En ensam katt som är van att gå ut och in som den vill, där bör man nog tänka sig för om det är värt besväret, katten får ju stimulans av att vara ute och en eventuell sammanföring måste ges mycket tid och tålamod.

## Comment 8
Author: Lubsan

Jag och min sambo såg också dokumentärserien och tyckte den va jättebra. Vår ena katt var också instresserad, satt som ett ljus framför tvn och följde vad som pågick, hehe.

Reagerade också på att dom sa att kattungen som man fick följa, att han var redo att flytta vid 11 veckor? Men dom kanske har annorlunda regler i England än här.

## Comment 9
Author: Omorika

Jag tycker också dokumentären var bra förutom den delen med flerkattshushåll. Lite tråkigt att de bara visade en sida av myntet när de inte har nytta av varandra. För helt klart kan de ha nytta av varandra men man ska nog vara uppmärksam på hur de interagerar och mår.

 Vet en annat program för länge sen (tror det kan vara ur samma undersökning) där de var ett hushåll med katter som inte rörde sig så långt från trädgården eftersom de trivdes så bra ihop.

## Comment 10
Author: [Borttaget]

🐱Bra dokumentär! Och jag blev väldigt sugen på att skaffa katt igen!🐱

## Comment 11
Author: OberonsMatte

#7 Reagerade också på hur man beskrev flerkattshushållen. Det går inte att dra några slutsatser alls om man inte går in på hur förutsättningarna ser ut. Det faktum att samtliga katter i studien var utekatter ger t.ex. helt andra förutsättningar än om de var innekatter med kontrollerad utevistelse. Hur och när de introducerats till varandra fick man inte heller veta.  

Över huvud taget tycker jag att man missade att berätta hur avgörande för katters beteenden kastrering är, både när det gäller hur de socialiserar med andra katter och hur stora revir de skapar.

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Såg att det var ett program ikväll kl 19.00 på SVT 2 om våra vild husdjur som jag missade och att det är i två delar. Imorgon kommer del 2 i SVT 2 kl 19.00. Repris sänds på den 9/1 SVT 2 kl 09.05 och på andra delen 10/1 på SVT 2 kl 09.05.

## Comment 13
Author: [Borttaget]

\# 11 Det var mycket i det programmet som jag saknade info om bl.a kanske därför det var en svensk speaker till det hela. De talade inte om vilka av katterna som var kastrerade utöver hankatterna på gården. Katterna fick gå och komma som de ville i princip även på nätterna. Katten som var orolig pg.a att andra katter vistades där satte de upp ställen så hon skulle kunna komma undan istället för att näta in trädgården vilket borde varit enkelt där.

## Comment 14
Author: burmamys

#11 Instämmer, jag uppfattade inte att de sa något alls om kastrering. Såg bara att de hankatter som konkurrerade om att vara kung inte hade några ballar. Men det har ju stor inverkan på kattens behov och beteende.

#12 Ja såg du den röd-vita katten som klättrade uppför en vägg? Klart imponerande!😃

#13 Tyckte också synd om den lilla grå katten, att de inte ens kom på idén att göra en nätad gård åt henne!?😕 Är det så fel enligt brittisk norm att näta in en gård åt sin katt?🤔 

Jag har läst på Messybeast, som är skrivet av en brittisk kvinna, att 90% av katterna är utekatter, dvs fler än här, och hon menar att de som håller katten inne motiverar detta med "sjukdomar som rabies, vilda djur, trafikolyckor och risk att bli stulen." Lite annan inställning än i Sverige?

http://messybeast.com/catsusuk.htm

## Comment 15
Author: OberonsMatte

#14 Ja, den brittiska katthållningen och synen på katter är annorlunda än i Sverige, så brittiska dokumentärer är såklart kraftigt påverkade av detta.  

I dokumentären "Våra vilda husdjur" som sändes igår visades ett inslag om hundar i Peru. Där är även de _hundar_ som har ägare fria att komma och gå som de vill i stan! Något som säkert kändes väldigt främmande även för det brittiska dokumentärteamet.

## Comment 16
Author: burmamys

Ja precis! Djurhållning ser olika ut i olika länder. Att låta hundarna gå fritt är ju ganska otänkbart även här.😉
