# Någon som har ett tips?
Author: MalinB92

Hej! Vi har provat några olika kattspadar men haft flertalet problem med dom, därför tänkte jag skriva här och se om någon har tips om en bra kattspade! :) Vi har just nu en sån här: http://www.zoo.se/produkter/katt/kattsand-kattoaletter-kattlador-for-katter/toatillbehor-kattspadar-for-katter/pala-11-marchioro-kattspade-27-cm.html Men dom minsta klumparna åker igenom hålen och kommer sedan ut på golvet... Vi har även provat en väldigt finmaskig men då istället kom all sand med också. Vet någon något mellanting? Tack på förhand! :)

## Comment 1
Author: OberonsMatte

Den absolut bästa spaden heter LitterLifter (eller NoBa). Det är en större spade med trekantiga pinnar som gör att sanden silas igenom utan att man behöver skaka på spaden. http://www.supercat.se/kattlador/spadar-och-sant/litter-lifter.html

## Comment 2
Author: MalinB92

#1 Tack för svar! Tar den dom absolut minsta bitarna? Vi har problem med sk granolas som hamnar lite varstans :/

## Comment 3
Author: OberonsMatte

#2 Jag tycker att den tar allt som ska bort, men om klumparna går sönder är det nog  kattsanden det beror på. Vilken kattsand har ni?

## Comment 4
Author: MalinB92

#3 Okej vad bra! Ever clean super strong utan doft :).

## Comment 5
Author: Katthemsmatten

Själv använder jag Ever Cleans metallspade. Tycker den fungerar utmärkt. Som ett litet tips, håll spaden över lådan när du skakar ur eventuell lös sand och ha även påsen där du ska slänga sanden där. Hundbajspåsar är jättebra. Lagom små och lätta att handskas med.

## Comment 6
Author: OberonsMatte

Titta gärna på demo-filmen för att se skillnaden mellan LitterLifter och andra spadar:

## Comment 7
Author: ElisabethB

#OberonsMatte - Tror du en sån spade fungerar med EverClean MultiCrystals? Verkar helt klart intressant!

## Comment 8
Author: OberonsMatte

#7 Ja, den fungerar med all finkornig och klumpbildande sand, så det tror jag säkert.

## Comment 9
Author: ElisabethB

#8 Då ska jag försöka komma ihåg att beställa en såta gång jag beställer från SuperCat. En fråga till - blir de mycket damm när man ensar med den? Verkar som att det inte blir det och det vore skönt att slippa 🙂

## Comment 10
Author: OberonsMatte

#9 Eftersom man inte behöver skaka spaden och sanden dammar det inte alls jämfört med en vanlig spade. Är otroligt nöjd med min Litter Lifter-spade och kan verkligen rekommendera den!

## Comment 11
Author: ElisabethB

#10 Ska definitivt ta och prova den! Tack för svaren 🙂

## Comment 12
Author: ElisabethB

#10 Har beställt en nu och ser fram emot att testa den! Tack för tipset! Tror det kommer göra skillnad för mina luftvägar.. 👍

## Comment 13
Author: Ominous

Annars är ju de där kattspadarna sossarna delade ut för några år sen rätt bra x'D
