# Vilken ras?!
Author: isabibelle

Hej alla kattkännare! Detta är Sizou! Vi fick honom då de som hade honom innan blev allergiska, men vi glömde fråga vad det var för ras! Är det någon här inne som kan känna igen teckningen? Eller är han en blandning kanske? Så tacksam för svar! :)

## Comment 1
Author: Candy123

Så söt :D. Har den inte stamtavla, så är det en huskatt :).

## Comment 2
Author: isabibelle

Ok! Tack för svar! Kallas det också huskatt om den är en blandning av två raskatter? Eller om den är hälften huskatt och hälften raskatt?

## Comment 3
Author: Candy123

#2 Det kallas huskatt även fast den skulle vara "hälften raskatt".

## Comment 4
Author: Jessicahagstrom94

Omöjligt att veta utan stamtavla :)

## Comment 5
Author: VargenCV

Någon typ av raskatt borde det vara i honom i alla fall, eftersom han är maskad. Men eftersom det inte finns någon stamtavla, så är han en huskatt - en riktigt fin en :)

## Comment 6
Author: LinaLj

#5 Nej det förekommer maskning hos "rena" huskatter. Det är ju därifrån raskatterna har fått sina masker en gång i tiden. Alla raser kommer från huskatten så alla egenskaper som finns hos raskatter uppkommer spontat hos huskatter.

## Comment 7
Author: [Borttaget]

\# 6 exakt så är det 😃

## Comment 8
Author: VargenCV

#6 Klart att det finns, men så utvattnad som det är i dag, så förekommer det oftast när det är iblandat en raskatt igen. Annars hade man sett många fler maskade huskatter än det man gör i dag.

## Comment 9
Author: LinaLj

[#8](#8) Huskatter är inte utvattnade, huskatter är grunden för alla kattraser så de kan inte utvattnas. Ja maskning är inte den vanligaste teckningen på huskatter, men i populationer med starkt begränsat genetiskt material där maskning finns i genbanken så är det faktiskt en väldigt vanlig teckning även på huskatter.  

Se det så här: Huskatter är som havet, det finns miljontals fiskar och skaldjur och räkdjur och varje sorts av dessa ger en viss typ av teckning. Om du tar en håg och låter den representera en katt så kommer du fånga mycket av en viss sort, tex krill, för det finns väldigt mycket krill i havet. Du kommer förmodligen inte fånga så många vithajar för det finns relativt få vithajar i havet. Men ibland så fångar man faktiskt en vithaj om man doppar ner håven tillräckligt ofta.

Säg nu att vithajarna blev instängda i en lagun. Doppa ner håven där och du har en stor chans att få en vithaj. Det är det som händer när en grupp blir genetiskt isolerad av olika skäl.

Säg istället att jag varje gång jag får upp en vithaj tömmer den håven i ett akvarium och sedan bara håvar ur akvariet. För varje gång jag får upp en vithaj flyttar jag den till ett nytt akvarium tills det att det bara finns vithajar oh inget annat kvar. Det är så vi skapar raser.  

Om jag nu skulle ta och hälla ut mitt akvarium med vithajar i havet vad skulle hända? Jo visserligen skulle det finnas några fler vithajar i havet men eftersom havet är så oändligt stort så skulle du inte märka någon större skillnad nästa gång du håvade i havet.

## Comment 10
Author: Kutterkatt

Jag tycker han ser ut som att han har mycket ragdoll eller birma i sig i och med ögonfärgen och maskningen! Kan ni inte bara fråga de ni fick honom av?

## Comment 11
Author: VargenCV

Jag är inte dum, och förstår väl hur genetik och avel föregår. Endå anser jag att det är större chans att en maskad huskatt har någon raskatt i de närmaste generationerna än en bruntigre.Så får du anse att det är helt vanligt att det plötsligen kommer maskade katter i en huskattkull utan rasren inblanding någon stans.  

Det är oavsett en mycket vacker huskatt.

## Comment 12
Author: [Borttaget]

\# 11 Och hur vet du att den tigrerade inte är en avkomma av en Europé? 😃
