Min kastrerade hankatt som är innekatt och har kommit in i en period (sen nån vecka) då han vid vissa stunder på dagen vankar omkring rastlöst, jamar högt och strilskvätter bakåt på möbler. Detta hände för ett par år sedan, då hittade veterinären inget fysiskt fel och det gick över. Han äter och går på lådan som vanligt och INGET har förändrats i hans tillvaro som kan göra honom stressad.
MEN, så kom jag på att det brukar gå en katt nedanför balkongen som ligger två våningar upp. Kan det vara så att hon löper och att min kastrerade katt lyckas känna doften på så långt håll samt ändå reagerar på den? Att han inte är helt utan könsdrift har det visat sig när han några gånger försökt para sig med min kastrerade hona.
Skulle detta kunna vara svaret? För jag är naturligtvis orolig samtidigt som jamandet är jobbigt, för att inte tala om urinfläckarna på soffan.
Men obs, jag behöver inte tips för att få honom att sluta annars, har läst och tagit till mig allt inkl Urine-off och feromonspray osv utan det är BARA svar på om kasterade hankatter kan reagera så på löphona och hur långt det är rimligt att tro att de kan känna det i luften.
Min hankatt Simon på ett år och nio månader har en del hankattsbeteende kvar trots att han blev kastrerad när han var tio månader.
Hittade en uppsats från SLU om hur kastrering förändrar katters beteende som visar att det finns individuella skillnader i hur mycket kastreringen påverkar:
http://stud.epsilon.slu.se/6641/11/bjornsson_o_140904.pdf
Om du vill veta vad just Simon gör så kan du kolla dessa trådar:
http://burma.ifokus.se/discussions/559a69e88e0e74611f00012c-stugsemester-med-katterna?discussions-1
Att de känner doften av löpande hona är jag helt säker på! Doftsinnet är ju kattens starkaste sinne!😃
http://burma.ifokus.se/articles/55682f80ce12c45b9a004c9e-kattens-sinnen-och-behov?discussions-3