# Hur hade ni gjort?
Author: Saffran0Spice

Min kompis har kommit till ett problem och jag kan inte ge henne några stora visdomsord gällande det - så jag skulle vilja veta lite åsikter om hur andra hade gjort.

Min kompis har en honkatt som är 16 år, 100% innekatt.  
Katten har svårt för främmande människor och klarar inte av andra djur öht, hon har haft akut livmoderinflammation och är därför steriliserad. Katten har diabetes men håller sig frisk med insulininjektioner och är pigg, men man märker att åldern börjat göra henne lite stel.

Nu har min kompis situation förändrats på ett sådant sätt att katten måste bort och hon står i valet och kvalet om det ska bli omplacering eller låta kattan somna in. Läget är just nu inte akut, men behöver ske innan Juni.

Hon har frågat ett par katthem om hjälp och de har sagt att de inte vill/kan hjälpa utan de tycker katten borde somna in istället.

Eftersom katten har sin diabetes, sina rädslor för omvärlden bortsett från min kompis och sin ålder. Vad hade ni tyckt varit mest lämpligt?

**Påhopp och andra onödiga kommentarer om vad som är rätt och fel undanbedes - ta sådana diskussioner i en annan tråd tack.**

## Comment 1
Author: tlover

Hmm jag såg inte det översta alternativet då jag svarade så jag vet inte var mitt svar hamnade men jag skulle nog låtit katten somna in.

Det känns inte riktigt rätt att utsätta en redan "svag" (sjuk och gammal) katt för stressen med att flytta till en främling med tanke på vad den katten tycker om främlingar.

Däremot kan hon ju ha kvar katten så länge som ägaren känner det funkar.

## Comment 2
Author: Saffran0Spice

#1 Ja det var vad jag föreslog till henne också, jag har träffat katten och kan säga att jag inte hade omplacerat henne.  
Hade hon varit rädd men kattunge/ungkatt så hade man ju kunnat försöka träna bort det - men när hon är så pass gammal och ''svag'' skulle det nästan vara elakt kände jag =(

## Comment 3
Author: Milliz83

Usch vilken svår fråga. Men jag tycker inte om att ge upp så min åsikt är att försöka med en omplacering - om det finns en "rätt" person att försöka med. Tycker att det är alltid värt ett försök!!!

Om denna rätta person inte finns så är nog det mest humana att låta henne somna in. (Katthem låter inte som en bra idé, alldeles för mycket stress.)

Hälsa kompisen och säger att jag lider med henne och hennes väldigt jobbiga beslut. 🤗

## Comment 4
Author: Scorpio97

En så pass gammal katt, som dessutom är sjuk och rädd för andra människor skulle jag nog låta somna in. Känns inte rätt att hon ska behöva uppleva stressen som kommer om hon ska flytta till en ny miljö och med nya människor. 

Men det måste vara ett väldigt jobbigt beslut för din kompis.

## Comment 5
Author: VampireGirlElvira

Det enda humana sättet vore ju att låta den somna in. Även om man själv inte vill det, men katten har levt ett bra liv och har dom problemen så då är det ju ett bra sätt att låta den somna in, även om det gör ont i hjärtat att ens älskade djur får somna in, så är det ibland det bästa sättet att göra det så att den inte får några fler problem. Jag vet att det gör ont när ens djur får somna in, men det är det bästa sättet. Styrke kramar till er! ❤️

## Comment 6
Author: Em_

Håller med övriga. I och med att katten måste ha injektioner kan man ju inte heller bygga upp en ny relation på kattens villkor, utan man måste tvinga sig på den med jämna mellanrum...

## Comment 7
Author: IceJossan

Jag är helt emot onödig avlivning, men i ett sånt här fall känns det faktiskt rätt. Jag tycker att omplacering bara för att katten ska få leva är fel i detta fall, eftersom det handlar om en sjuk katt som dessutom är så pass gammal. Flytt klarar de oftast av, det tar några veckor innan katten slappnar av i ny miljö och med ny människa, men i och med att katten inte är frisk (även om det just nu funkar bra med insulinsprutor) kombinerat med åldern så känns det meningslöst med omplacering. Nya ägaren måste även kunna hantera henne fullt ut från dag 1 pga sprutorna och det påträngande beteendet hos en helt ny människa lär vara stressande för katten.

Det känns inte som en välgärning för katten att omplacera henne.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Jag hoppas att ägarens förändrade situation inte bara är en ny pojkvän, en ny valp eller någon annan nyck, utan att hon tar med i beräkningen att hon har ett djur som hon är ansvarig för, och som hon har haft i 16 år.

Om det är en sådan situation som inte är en nyck, ja då tycker jag att det kan vara rimligt att låta katten få somna in. Det är oansvarigt att sätta en sådan gammal katt på ett katthem - katthemmen är fyllda av hemlösa katter och ska inte ta hand om katter som har ägare. Sälja henne till en främling är inte heller värdigt för katten i den åldern. Ett alternativ hade ju varit att se om någon i familjen kunde ta hand om katten, om det är någon som katten är van vid sedan tidigare.

Att hon haft sin katt i 16 år tyder ju på att hon varit en ansvarsfull kattägare under lång tid. Så jag hoppas att det löser sig till det bästa.

## Comment 9
Author: Cahira

Med tanke på att katten har diabetes och behöver sprutor så skulle jag fråga mig vilket alternativ som är snällast mot katten. Har man kvar katten för sin egna skull eller för att katten har livskvalitet kvar?

Det kan bara din vän svara på.

## Comment 10
Author: Saffran0Spice

Hejsan allihopa!  
Jag tänkte ger er en liten uppdatering kring detta, tyvärr tragisk uppdatering.

Min vän beslutade sig för att kattan skulle få finnas kvar fram till Juni för att sedan i lugn och ro få somna in hemma innan allt som ska ske drog igång.  
Många tårar föll vid detta beslut, men hon kände att det var det bästa att ta.

Tyvärr blev det inte som planerat.  
Under natten till idag så somnade kattan oväntat in i sin favoritbädd. Veterinären misstänker att det handlar om ett hjärtstopp pga åldern och att diabetesen även spelat roll och möjligen försvagat hjärtat mer än man tidigare trott.  
Så kattan somnade in på egenhand utan att behöva lida och i sin trygga miljö.

Så tack för era svar och snälla ord.  
Min vän hälsar att det var mycket hjälpsamma vid hennes beslut🌺  
R.I.P Våfflan❤️

## Comment 11
Author: Cahira

Vad härligt att få somna in lugnt i sin bädd. Jobbig förlust såklart men man slipper ta beslutet och undra om man gjorde rätt om man ska se ljuset i tunneln. 

Vila i frid Våfflan. 🌈🌺

## Comment 12
Author: Tarotstollan

Så skönt för kissen att få somna in i sin egen trygga bädd och värld!

## Comment 13
Author: [Borttaget]

R.I.P Våfflan 🌈 Så bra för din vän att slippa ta ett jobbigt beslut och skönt för lilla kissen att få somna in i sin egen trygga bädd ❤️

## Comment 14
Author: Eine

Det bästa som kunde hända. Lillkatta <3

## Comment 15
Author: Zamioculcas

Hu, vilken jobbig situation, men så skönt att Våfflan fick somna in hemma i sin egen tid istället för att flytta eller få åka till veterinären för att somna in.

På nåt sätt ändå det bästa som kunde hända, när situationen nu var som den var.  
...fast sorgligt ändå. Mycket. 😢
