# Försäkring?
Author: Gosis12

Hej, jag har 7 huskatter försäkrade i Agria, men hade tänkt byta till flockförsäkring. Men Agria säger att de inte har flockförsäkring. 

Så då är det dax att byta försäkringsbolag för mej. 

Vilka har flockförsäkring och vilket bolag är det bästa för mina 7 huskatter? 

De är mellan 2,5 och 1,5 år gamla.

Någon som kan ge mej ett gott råd så vore jag mycket tacksam.

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Flockförsäkring? Kallas det för något annat för det har jag aldrig hört talas om.

## Comment 2
Author: helott

Flockförsäkring på Hund har jag hört men inte på katt

## Comment 3
Author: Gosis12

Jag tror att det heter Flockförsäkring.

## Comment 4
Author: MonicaLagerquist

IF har flockförsäkring.Jag har haft den i många år.

## Comment 5
Author: AnneN

Kolla med IF, de har iallafall för hundar, kan vara för katter också om du har tur

## Comment 6
Author: Gosis12

#4 Vad bra, tack.

Finns det olika alternativ att välja mellan hos IF och vilket är då det bästa.

Vill vara lite förberedd innan jag ringer.

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Folksam har bra djurförsäkringar:)

## Comment 8
Author: Gosis12

Jag vill ha så högt tak som  möjligt på flockförsäkringen det är prio ett.

## Comment 9
Author: sagan

Agria är det ända försäkringsbolag jag vet som inte sänker taket på katter över 8 år. Och det är ju när katten blir äldre man oftast behöver uppsöka veterinärer mer än när de är yngre. Så vore jag du skulle jag inte byta. Om du inte har undanlagd buffert så att du kan klara av veterinärvård när taket sjunker och katten blir äldre vill säga. Vad jag vet så får man rabatt hos Agria om man har tre eller fler katter försäkrade. Om de nu inte tagit bort det?

## Comment 10
Author: Gosis12

Jag har rabatt hos Agria både för chippning och mängd, men det blir ändå ganska mycket per månad för 7 katter. 

Jag vill sänka min månadskostnad till ca 400-500 kr

## Comment 11
Author: MonicaLagerquist

Har du IF flockförsäkring så sänks inte summan heller.

Jag har IF till mina katter och betalat 2500 per år i veterinärvårdsförsäkring.Då har jag 60 tusen arr använda till veterinärvård.Fast självrisk på 2500.

## Comment 12
Author: sagan

Du gör som du vill, men ha i åtanke att taket sänks väldigt mycket i de andra bolagen medan Agria har kvar sitt ursprungstak så länge katten lever.

## Comment 13
Author: Gosis12

#11 Oj vad bra och billigt bara 2500 per år.  

Taket 60 000 per år och summan sänks inte med åldern?

Jag betalade 5000:- i självrisk sist min ena katt var inlagd men då gick det hela på ca 50 000:- så en fast självrisk på 2500:- låter som rena guldgruvan :) 

Tack så jättemycket. Det att taket inte sänks är super...🌺

## Comment 14
Author: sagan

#11 Det var ju jättebra! Men visst sänks den om man inte har flockförsäkring?

#13 Tänk även på att om du byter bolag kan det ibland vara svårt att bevisa att eventuella skador som kan komma efter bytet inte fanns sen innan. Har hört att vissa bolag på alla sätt och vis försöker få skadan till att den redan fanns innan bytet blev gjort. Och så står man där med kostnader upp över öronen för man inte kan motbevisa att så är inte fallet. 

Har hört fler som åkt på sådana nitar vid byten av bolag.

## Comment 15
Author: Gosis12

#14 Oj, nu blev jag osäker igen.

## Comment 16
Author: Gosis12

Nu har jag tecknat Flockförsäkring, hemförsäkring och olycksfallsförsäkring hos IF.  Alla tillsammans både jag, katterna och hemmet blir bara 451:-/mån.

Det känns jätteskönt.

## Comment 17
Author: Sarah-S

Måste bara fråga angående flockförsäkring  
Är det 60000kr/år fördelat på de antal katter som ingår?   
  
Så i TS fall är det mindre än 10000kr/år/katt?

## Comment 18
Author: MonicaLagerquist

#17 det är 60 tusen för kattgruppen.

## Comment 19
Author: Sarah-S

#18 Oj! Det var inte mycket att spela på om något allvarligt händer

## Comment 20
Author: sagan

Hoppsan, det var inte bra måste jag säga. Jobbigt om fler katter blir sjuka samtidigt. Då är det bättre med 50.000 tak på varje katt även om månadskostnaden blir högre enligt mig.

## Comment 21
Author: [Borttaget]

Har försäkring på Folksam 50000kr/katt, vet ju som uppfödare hur dyrt det kan bli när nåt händer.....
