# Sele promenader.
Author: indra-bus

Skulle vara kul att se bilder eller filmer på sel promenader. Här är Laban ute på promenad.

## Comment 1
Author: ElinaPersson

Kenai ute på promenad i somras ❤️

## Comment 2
Author: ElinaPersson

Min andra herre Milo ute på promenix under hösten 🐱

## Comment 3
Author: [Borttaget]

2 vad är det för ras o färg aldrig set

## Comment 4
Author: ElinaPersson

#3 Han är av rasen bengal och färgteckningen (EMS koden) är **BEN** (som står för bengal) **n 24 **(som står för spotted) **33** (som står för lynx/snö). **Ben n 24 33 (lynxspotted)**  
  
Kenai i inlägg 1 är också en bengal, men är en **BEN n 24 (brunspotted)** i färgen :)

## Comment 5
Author: Lol V Stein

Vi är utomhus, och hon har sele på sig, men jag vet inte om det kan kallas promenad, försök till promenad kanske 🙂. Ute är man på balkongen, inte i den läskiga naturen, enligt Kitty! Här visar Kitty sin bästa utomhus-strategi, att ligga platt mot marken mellan husses ben och kattkorgen och vänta på att få komma in igen.

## Comment 6
Author: Niiinah92

Disney på en av sina koppelpromenader 🙂

## Comment 7
Author: Niiinah92

Hennes första koppelpromenad ❤️

## Comment 8
Author: kara_murray

Min Gemma ute på snöpromenad.... eller ja se glad ut tills kortet är taget och sedan in så fort som möjligt

## Comment 9
Author: kara_murray

Och en bild på Jamies första promenad någonsin utomhus. ..

## Comment 10
Author: solsken82

Vad ska jag göra min katt som aldrig har haft sele förut biter mig när jag försöker sätta på henne selet. Hon har haft det en gång och varit ute lite.

Vad och hur ska jag göra? Har jag fel sele?

Yvonne med Elvira

## Comment 11
Author: Lavine

#8 #9 Härligt det ser ut med vintersportande katter. Tror inte jag skulle få ut mina (devon rexar) även om särskilt den ena har rätt tjock päls.

## Comment 12
Author: ElinaPersson

#10 låt selen ligga framme och klappa henne med den, så hon märker att den är ofarlig osv. Sen kan du försöka sätta på henne den i korta perioder inomhus utan att gå ut. Allt handlar väl egentligen om att skapa en trygghet och berömma henne när hon inte biter 🙂

## Comment 13
Author: indra-bus

Laban

## Comment 14
Author: indra-bus

Laban

## Comment 15
Author: indra-bus

Skönt att komma hem.
