# köppa ras kat
Author: [Borttaget]

vill har en aktiv ras katt som är i gång gilla att prata gilla liga i sängen förslag snälla

## Comment 1
Author: [Borttaget]

hur är Norsk skogskatt;main coon

## Comment 2
Author: Lys

Ofta säger man att korthåliga är mer aktiv än långhåliga, men vet inte om det är sant (jag har vara långhåliga).  
t.ex. Abessinier, Bengal,Burma, Cornish Rex, Siames, Oriental, Ocicat...mm.   
Läs gärna SVERAKs sida  
[http://www.sverak.se/SVERAK/Om\_katt/index\_raser.htm](http://www.sverak.se/SVERAK/Om_katt/index_raser.htm)

## Comment 3
Author: Fridaaaa

#1 Norsk skogkatt. Trevliga katter.  
Gillar att prata är lite  individuellt men siames brukar annars ha "lätt" för att prata vad jag hört.  
Bra tips av #1.

## Comment 4
Author: Rafflan

Brittisk korthår ;)  
Min tjej är underbar, hon vill vara med mig när jag sover, tittar på tv, lagar mat, hon smiter även med in på toan om hon kan. Välkomnar gäster vid dörren och är helt underbar. Pratar och svarar om man pratar med henne, känns lite som en hund ;)

## Comment 5
Author: Silvestris

Fast britter är väl i ärlighetens namn inte att räkna som aktiva?

## Comment 6
Author: Rafflan

**#5** nej dem är ju inte aktiva, dock gillar dem ju att busa och leka precis som andra katter :)

## Comment 7
Author: Omorika

Jag med Devon rex måste slå ett slag för den rasen. Världens mysigaste katter varma och mjuka pga sin päls de tycker om att ligga nära eller helst på en just för värmen. Pratar mycket men i en behaglig ton inte skrikit utan mer småprat.

Fulla av busstreck och har kapplöpning med varandra och mig. Och de vill alltid vara i centrum men det vill väl de flesta katter.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Devon Rex, cornish, sphynx, siames, orientaler, abessinier, bengaler är alla aktiva raser Och det stavas norsk skoGkatt inte skogskatt :)

## Comment 9
Author: annzoo

Jag tycker du bör ta en funderare på lite mer ingående vilken typ av katt du vill ha. Nakenkatter behöver tex mer "hudvård" och behöver duscha ofta medans en långhårig kan kräva mer pälsvård än en korthårig katt. En aktiv katt innebär mer stimulans än en lugnade ras. Vissa katter prata ofta och mycket medans andra är tysta.

Men värt att veta att katter är individuella, alla katter tycker inte om att  tex sova i sängen. Dt bästa är att hälsa på folk som har de raser d är intresserad av och bilda dig en egen uppfattning. Men alla raskatter har en stamtavla som medföljer så köp inga billiga sk 100% raskatt utan stamtavla för då blir du lurad att köpa en dyr huskatt.

## Comment 10
Author: [Borttaget]

för låt då 8 men petiteser i samanhanget eller

## Comment 11
Author: MonicaLagerquist

#10Tyvärr så är det oftast så att de som säljer Norska skogskatter säljer långhåriga huskatter.Inget ont i långhåriga huskatter men en raskatt som är uppfödd av en som vet vad rasen heter är lite mer seriöst .

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Det är så man utskiljer en äkta skogis från en oäkta och dessutom seriösa uppfödare säger aldrig skogskatt

## Comment 13
Author: Rafflan

**#12** dock kan icke uppfödare/"vanlig svensson svensson" säga norsk skogSkatt även fast dem har en renrasig med stamtavla då många säger fel :)

## Comment 14
Author: [Borttaget]

förlåt att jag inte vet alt

## Comment 15
Author: Fridaaaa

#14 Du behöver inte ta det hela på fel sätt, ingen har sagt att man måste veta allt för det gör ingen 😉 Man lär sig nya saker dagligen

## Comment 16
Author: MissLindiz

#0 Det låter som att du skulle behöva göra ett besök på en utställning för att titta på de olika raserna och prata med uppfödare :)

## Comment 17
Author: elli-kleo

Jag har två underbara Siameser och tycker att Siames/Oriental är en perfekt ras om man vill ha en aktiv katt som gärna vill vara med överallt och är pratglad, social, "knäig" och myser gärna i sängen!

## Comment 18
Author: Niiinah92

Skulle oxå säga Siames eller annan ras inom samma grupp. De Siameser jag träffat och umgåtts med har alla varit exakt enligt din beskrivning, aktiva, pratglada och sällskapssjuka.

## Comment 19
Author: [Borttaget]

Jo vanliga Svenssons ja men riktiga uppfödare menar jag säger aldrig fel på sin ras :)
