# Katt med astma
Author: limahisy

Har en liten tjej på 2 år som nu fått diagnosen astma. Hon hostar inte och har aldrig gjort. Men, hon har varit loj länge och när hon väl busat lagt sig ned snabbt och andats häftigt, samt att det rosslar ibland när hon andas.  
Hon fick Ery-Max i 20 dagar för att se om hon blev bättre (detta innan diagnosen astma) och hon blev mycket bättre och piggare. Sen några dagar efter den kuren började hon rossla igen. Hon fick då en kur på 10 dagar (hon var dock pigg här och orkade leka) samt prednisolon 5 mg/dag i 7 dagar, sen en halv tablett i 7 dagar, sen varannan dag i 7 dagar. Vi är på halv tablett och Ery-Maxkur nr 2 gjorde ingen skillnad. Men prednisolonet gör det. Röntgen visar förändringar. Och dom tror att första kuren antibiotika bet för att hon hade bakterier också pga sin astma. Att hon är känsligare. Hon är hittad ute som 8 veckor ca. Hon har varit hos mig hela tiden.  
Nu är det ta om inhalator aerokat och flutide samt ventoline. Veterinären ringer igen på torsdag. Hon har ökade andningsljud också samt lätt rossel.  

Vill gärna veta om katter måste hosta för att ha astma? Vad jag förstått så gör dom mycket för att inte visa sig dåliga. Sen att hon är så ung.  
Någon med egna erfarenheter? Kan dom leva ett skönt kattliv trots astma? Vill ju att hon ska tycka att livet leker. Hon är ju trots allt bara 2. Min 6-åring är "mamma" till henne och skulle sakna henne väldigt mycket om jag lät Zaphire somna in. Tyvärr är det många runt mig som tycker detta då hon kostar pengar. Men, hon är försäkrad och hon är värd det.  

Förlåt mitt långa inlägg. Men jag är en förtvivlad matte som får höra av anhöriga att jag ska ta bort henne.  
Ta vara på er!

## Comment 1
Author: sisela

Är inte medlem här men såg ditt inlägg på "nya inlägg". Min mormors katt (som efter mormors bortgång blev mina föräldrars katt), fick astma när han var liten. Han flämtade mycket när han hade sprungit och det pep liksom hest när han flämtade. Han hostade aldrig onormalt annars. En gång när han sprang runt mycket vid sommarstugan så fick han tydligen ett värre anfall och blev lite omtöcknad. Det var då de åkte till veterinär och konstaterade astma- Han fick medicin, prednisolon låter bekant, och det har inte varit några problem alls mer. Han är 14 år nu och supermysig. Han har alltid varit väldigt lugn och en riktig knäkatt. Det passade min gamla mormor perfekt eftersom de höll varandra sällskap hela dagarna. En lustig grej var att hon också fick prednisolon samtidigt som katten. 

Alltså, katten är 14, snart 15 år, utekatt och helt frisk.

## Comment 2
Author: limahisy

Skönt att höra att kissen mår bra idag. Vi ska börja med inhalationer så fort hennes blodprover är klara. Så tills dess äter hon prednisolon och jag med :).

## Comment 3
Author: ElisabethB

Har själv en katt med astma som lever gott.

## Comment 4
Author: limahisy

Åh vilken snygging :D.  
Min lilla astmatjej har blivit så pigg, haha, innan så sov hon mest (hon är 2 år gammal bara) och min andra tjej på 6 år tyckte det var så tråkigt. Kan säga att 6-åringen har svårt att orka med nu :P. Men det är härligt när dom blir så pigga. I nästan 1 års tid trodde jag att jag hade en väldigt lat katt. Men, nejdå.

## Comment 5
Author: sisela

Är i sommarstugan med mina föräldrars astma-katt just nu. Han kom igår och har redan tagit ett antal möss, så inget fel på jägar-orken. Här är en bild från 5 minuter sedan. Han tar igen sig efter ett skrovmål mus. Ps. Fick just lite mer info om kattens astmahistoria. Han fick Bricanyl hos veterinären just när han fått det stora anfallet och hade svårt att andas. Sedan fick han prednisolon i några år, men nu har han varit helt medicinfri i flera år.

## Comment 6
Author: limahisy

Här är min lilla astmakisse. Så duktig med sina inhalationer. Hon äter en kvarts prednisolon varannan dag också. Och blir bara piggare och piggare. Så skönt, en tvååring ska ju busa lite. Inte bara sova som hon gjorde innan.  

Skönt att kissen är medicinfri idag.  
Kramar
