# Ångest över transportbur
Author: Fingerprints

Hej alla kattgalningar 😃  
  
När jag fick min misse så var jag väldigt mån om att hon skulle göra sig van vid transportburar direkt. Familjens katt som jag hade som liten hade alltid total ångest över burar och det ville jag inte utsatta min katt för. Buren stod alltid framme, ofta med lite godis i, hon sov i den ibland och när vi skulle någonstans så ställde jag buren i hallen så hoppade hon in. Perfekt ju och jag var så nöjd - jag hade lyckats.

  
Sen kom den där dagen när hon skulle kastreras.. Allt gick som det skulle men detta var då första gången jag stoppade in henne i buren för att lämna bort henne och dessutom för en operation - inte kul. Sedan dess har det varit ett helvete med dessa burar. Jag får kämpa länge tills jag får in henne, ibland får jag tvinga in henne på grund av stress och för att jag inte vill att hon ska springa iväg så att vi får börja om igen. Det gör ont i mitt hjärta bara att tänka på hur hon måste känna när jag trycker in henne i den där buren. Jag har provat olika burar, tygbur och en större, vanlig plastbur med galler. Plastburen vågar jag inte använda mer då hon en gång fick sådan panik att hon lyckades få upp låset på gallret och springa ut. 

  
I helgen har vi varit hos mina föräldrar och idag när vi skulle hem var det samma visa igen med att få in henne i buren och väl i buren kissade hon ner sig och ylade hela resan. Jag hade sådan ångest över att hon låg där i sitt egna kiss och ylade. Så nu känner jag att jag fått nog. Vad ska jag göra åt det här? Så här kan vi inte ha det hela hennes liv.  
  
Det känns som att jag provat allt, köpt nya burar i olika former, alltid låtit dem stå framme men nu skulle hon aldrig gå in i dem ens om det stod godis i. För tillfället har jag ingen bur framme och så fort jag tar fram den gömmer hon sig så jag brukar låta den stå framme ett par dagar innan vi ska någonstans men de dagarna så är hon otroligt varsam gentemot mig. Vad ska vi göra? Det här är verkligen så himla jobbigt.  
  
  
Använder buren gör vi inte ofta  heller, i vanliga fall ca 3-4 gånger om året. Nu på senare tid har det blivit lite mer då vår lägenhet ska säljas så vi har fått åka och bo hos mina föräldrar ibland då det varit visningar och annat.

## Comment 1
Author: VildaVittra

Har du provat att ställa buren på högkant och släppa ner henne ovanifrån?

## Comment 2
Author: Fingerprints

#1 tygburen går att öppna ovanifrån och då börjar hon bara spreta med alla ben så det blir ändå mission impossible.

## Comment 3
Author: VildaVittra

#2 Tygbur skulle inte jag använda, så mycket bra yta för katten att häfta sig fast i. 😉

## Comment 4
Author: MonicaLagerquist

Köp en helt annan bur i ett annat material samt i en annan färg och börja om med burträningen igen.

## Comment 5
Author: Fingerprints

#3 Vill ju inte behöva trycka in henne :( Tygburen köpte jag för att den andra inte fungerade alls.  
  
  
#4 Ja, får väl prova det igen. Enda lösningen jag kan komma på också. Har du någon bra bur som du vet om?

## Comment 6
Author: bubbelbruden

ha inte en ren metalbur då får hon inget skydd.

OM det bara är att hon inte vill gå in så börja med att alltid ha buren framme och 15-20 min innan den används så sprutar lite feliway i den och trycka ALDRIG in henne med huvudet först.

ingen gillar att gå in i väggen så många katter gillar inte att gå in med huvudet först..

## Comment 7
Author: Niiinah92

har en katt som alltid kissar i tygburar, endast de i plast verkar fungera för henne.

## Comment 8
Author: MonicaLagerquist

Om man sätter buren på ett bord och håller katten nedanför så att den måste klättra för att komma in i buren brukar det gå lättare,

Jag har lite olika burar och gillar den i plast med metalgallerdörr bäst. Det är en Atlas 30.
