# BARF
Author: pip89

Hejsan! Jag tänkte börja att BARFA våra katter snart, alltså när deras nuvarande foder är slut, men jag behöver lite tips och hjälp om hur man vänjer katterna vid kött. Vi har tre katter och en utav dom äter mer än gärna i stort sätt allt rått kött som serveras. Dom andra två äter max 2 ynkliga kyckling bitar sen börjar dom peta på maten och går där ifrån men dom älskar köttfärs. Alltså: hur ska jag göra för att få dom att bli vana vid att äta kött samt deras intresse? :)

## Comment 1
Author: kigon

Barf ifokus har många bra tips! 😃

Om de älskar köttfärs så kan du ju alltid införskaffa dig en köttkvarn och göra goja av allt, och sedan lååångsamt lägga i små köttbitar här och där, då barfar du ju dem fullt även om de bara äter färs 👍 Öka mängden bitar under några månader så borde de vänja sig och äta rent kött också 😃

## Comment 2
Author: vinteralvan

www.barfmycat.com är en sida med mycket bra info.

## Comment 3
Author: jnielsen

Det finns något som heter MUSCH Cat som är färdigkomponerat BARF som finns att köpa, bra att börja med om man 'är osäker på hur man komponerar måltiderna..

Det är djupfryst och vfinns i djuraffärerna, det finns även från andra tillverkare.

## Comment 4
Author: pip89

Okey! Tack så mycket alla för tipsen! :D Jag ska kolla upp den där BARF grejen i djurbutiken sen när jag har gjort slut på på fodret också. Ska testa lite! ^.^

## Comment 5
Author: jnielsen

Tänk på att vänja in långsamt, precis som du alltid gör vid foderbyte.

## Comment 6
Author: Bizi

Täck på att Musch inte klassas som ett helfoder! Den med tre djursorter i är med nöd och näppe ett helfoder (hjärtmägnden kommer precis över) och den med två är det inte (saknas ben).

## Comment 7
Author: Caifig

Tips!

Koka köttet tills det är helt genomkokt och se om de äter. Fungerar detta så minska på koktiden tills köttet till slut bara är kokt på ytan. Annars brukar rå äggula vara uppskattat och väldigt lätt att mixa ihop med köttet.

Man behöver inte ha en köttkvarn när man barfar! Äter katterna inte större bitar så köp antingen köttfärs eller hacka själv i små bitar, antingen med kniv eller med en matberedare.  

Äter de inte upp benen måste du även tillsätta benmjöl 0,5 tsk per 100g mat.  

Var noga med att du ger rätt proportioner av allting, väldigt lätt att ge för lite av något och för mycket av något annat. Hjärta brukar var uppskattat så testa att ge dem rått hjärta, ffa kycklinghjärtan gillas oftast! Mina älskar även lammhjärta. 

Tänk på proportionerna även när du fasar över speciellt på mängden lever, eftersom det gamla fodret även det innehåller A-vitamin.

Lycka till!

## Comment 8
Author: pip89

tack tack än en gång  :) <3
