# vuxen hund och vuxna katter
Author: Nerdysiamese

Jag har själv två katter men jag har en vän som lite till och från ber mig hjälpa honom med hundpassning då jag jobbar deltid och är hemma en del på dagarna.  
Hunden är jättesnäll, jag känner att den lyssnar bra på kommandon och har varit väldigt lugn i sin reaktion till katterna, men katterna är inte jätteimponerade av den här hunden och blir högst upprörda över dess närvaro, den ena är lite mer okej med det än den andra, men jag har gott om upphöjda platser med gömställen där dom kan övervaka ifrån osv som dom kan vara ifred på.  
  
Men iom att jag antagligen kommer få vakta hunden en del till och från så skulle jag vilja att mina katter inte behövde störas så mycket av att hunden är här och fortfarande vara säkra på sitt revir.  
Jag har frågat om möjligheten att få låna hunden över några dagar för att öka möjligheten att katterna vänjer sig vilket ägarna tycker känns okej.  
Men hur skulle jag bäst gå tillväga för att vänja katterna vid hundens närvaro med så lite stress som möjligt?  
  
Det är självklart inget tvång att vakta hunden och det är klart jag inte kommer tvinga mina katter om jag märker att det inte går, men om jag ev skulle vilja ha hund själv en dag så kan det vara bra om både katterna och jag iaf är bekanta med hur katterna ska hantera och förhålla sig till hundar på sitt revir, och om det ens är möjligt.
