# Min kattunge ligger ner och kissar
Author: imke

Hej Tänkte ställa en liten fråga till er som kan katter :-) Vårt nytillskott till familjen heter Azlan och är en toksöt bondkatt på snart 14 veckor. Jag har precis upptäckt att han ligger ner och kissar! Och detta är något jag aldrig någonsin sett förut hos en katt. Är det ett vanligt fenomen?

## Comment 1
Author: OberonsMatte

Det har jag aldrig hört talas om, så det måste vara väldigt ovanligt. Gör han det jämt? Gjorde han det hos uppfödaren också? "Sitter" han normalt när han bajsar? Kissar han bara i lådan?

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Oj! Detta var nåt helt nytt. Kan det vara något fysiskt, att det är obekvämt av ngt skäl för honom att kissa "normalt"? Jag skulle nog ringa en veterinär och höra om dom känner igen fenomente.

## Comment 3
Author: imke

Jag TROR att han sitter och bajsar. Har sett honom sitta iallafall. Tittar ju inte alltid på när han kissar men dom gånger jag sett honom har han legat ned. Alltså inte på sida ligga. Utan han lägger sig ned på alla fyra tassar liksom och kissar. Ja han kissar bara på låda. Och om han gjorde det hos sin förra ägare vet jag inte tyvärr.

## Comment 4
Author: OberonsMatte

Är du säker på att han verkligen kissar när han ligger i lådan? Vad har du för typ av sand och hur ofta rensar du kissklumpar och avföring? Om du har ren och finkornig, klumpbildande sand i lådan är det lätt att rensa och lätt att se ifall det har kommit något kiss eller inte. Att katter ligger i lådan är relativt normalt, men att de ligger och kissar låter som sagt helmysko.

## Comment 5
Author: Allumania

Försök ta en bild. Så kan vi jämföra med våra katters kissteknik :)

## Comment 6
Author: imke

Jag använder EverClean lavendel och den funkar bra. Jag ska försöka rå på och ta en bild 😊

## Comment 7
Author: imke

Just ja. Rensar minst en gång per dag
