# Ropar på natten
Author: [Borttaget]

Puh, ännu en fråga om katten med märkliga ryckningar här i vårt hus. Ryckningarna har faktiskt minskat lite men: Nu har hon två nätter på raken, och även en natt för en vecka sen, plötsligt ropat/skrikit väldigt väldigt ledset från ett annat rum vid typ 3, 4 på natten. Hon är en nattuggla och brukar annars gå in och väcka matte o husse i sovrummet på morgonen kl 07.  
  
När matte vaknar av detta förtvivlade skrik, går hon upp och bort till katten som då jamar små pip och sen kliver upp efter några sekunder. De går och lägger sig i sovrummet och inget mer skrik.  
  
På dagen är katten som vanligt: pratsam, kelig, lekfull, mysig. Katten har gått på Metacam för en öm rygg en vecka, och kuren avsutades i torsdags. Men den visar inga tecken i rörelser eller vid klämning på att ha ont.  
  
Varje gång katten har skrikit till, så har matte hittat katten i en soffa i innerhallen. Det är ens soffa där katten gillar att ligga under soffkuddarna och leka/mysa. Kan det vara så att hon vaknat bakom en kudde och då blir rädd? Vad kan det annars vara? Ska man utgå från att katten har ont? (Hon är EXTREMT rädd för veterinärbesök så hoppas verkligen inte). Kan hon ha haft en mardröm?? Kan det vara pga ljud utanför? Kan det vara ett knep för att få uppmärksamhet? (Katten har i samband med sina symtom antagit nya ynkligare jamanden när hon vill ha mat och så. Hon märkte ju hos veterinären hur tröstad hon blev av matte när hon skrek). Självklart ska veterinär rådfrågas men just nu byter hon från en inte så super-engagerad veterinär... så medan vi ringer runt: Är detta ngt som ni känner igen? Tankar?

## Comment 1
Author: OberonsMatte

Att plötsligt jama sådär förvirrat och oroligt på natten är något jag förknippar med äldre katter, som p.g.a. sin ålder och svikande sinnen kan bli lite förvirrade över tid och rum och lätt känner sig sårbara och övergivna när de vaknar upp mitt i natten.

Att börja jama högt kan också vara ett tecken på att sköldkörteln utsöndrar för mycket hormon.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

#1 Tack för svaret. Bra info som vanligt. Hon upplevs just sådär förvirrad/yrvaken. Men hon är bara cirka 2 år enligt vet! Samtidigt har hon ju en egenhet som bara äldre katter brukar ha: Klorna som inte går att dra in på baktassarna. Kanske är hon en ung kisse i en gammal kisses kropp, stackars lilla. Ska GENAST se till att det kollas om hennes sköldkörtel är kollad under de många testerna! Tack.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Om ngn är nyfiken så hitttade jag en mkt bra länk om detta:  
[http://www.veterinaren.nu/katt/bra-att-veta/beteende/om-din-katt-jamar-mer-an-vanligt](http://www.veterinaren.nu/katt/bra-att-veta/beteende/om-din-katt-jamar-mer-an-vanligt)

## Comment 4
Author: mimåne

Vad är det för ras på din katt?

## Comment 5
Author: [Borttaget]

#4 Det är en huskatt men den är ovanligt pratsam även på dagtid. Den låter som en anka eller liten hund. Veterinären misstänkte tydligen bengal-inblandning pga huvudets form och att katten har vissa bengal-aktiva beteenden. Men den är en 100 % huskatt ;). Okända föräldrar pga hittekatt.

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Min gissning är nu att katten lärt sig detta trick för att få upp matte. Katten blir uttråkad av att vara själv hela natten. Jag kommer att föreslå en kattkompis samt att katten får gå ut i sele.

## Comment 7
Author: mimåne

Jag tror precis som du att detta tyder på att han vill ha uppmärksamhet. Jag är däremot osäker på om en kattkompis ska tillfredsställa detta behov hos katten, det kanske just är matte/husses uppmärksamhet den vill ha?

Jag vet inte hur mycket stimulans han får under kvällen men det kan ha positiv inverkan att ge honom mycket tid innan läggdags. Kanske som du säger gå ut på en kvällspromenad? Min katt älskar det och sover alltid gott och länge efteråt när alla hans sinnen fått tillfredsställning på det viset.

Att vänja katten vid att man kommer upp på natten är nog inte heller någon hållbar lösning. Kanske behövs det lite _"tuff kärlek_" och låta katten hållas tills han lär sig att man får komma till sängen och gosa om man vill det. Ropa på katten från sängen istället för att gå upp så vet missen att du finns där.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

#7 Ja det håller jag med om. Det fanns många bra tips i länken också (se ovan). Dock har katten mer än nog av uppmärksamhet, hennes matte hibbar hemifrån och katten får leka flera ggr per dygn. Som länken föreslog är nog katten flr beroende av sin matte. Katten har varit sjuk några veckor och då kanske utvecklat extra otrygghet. Hon har blivit mer kelig osv. Men kattkompis ska katten nog få testa ha ändå pga är van vid andra katter men just nu ensam katt. Katten får jättemycket aktivering på kvällen men kvällspromenad var ett riktigt bra tips! Ska flea vidare det! Tack!!!

## Comment 9
Author: mimåne

Menade absolut inte att stå negativt inställd till en kattkompis, Jag ställer mig bara frågan om det skulle hjälpa din katt i detta problem du skriver om.  

Alla katter som skulle gilla att ha en kattkompis borde få ha en tycker jag. Tror du katten skulle må bra av det och känner att du också vill ha en till i familjen så är det bara roligt!

Uppdatera gärna om hur det går så vi får veta om du fått resultat.

## Comment 10
Author: [Borttaget]

#9 Jag tycker du skrev bara bra saker. Katten är inte min men bor i mitt hus! :)
