# Semesterpassning
Author: [Borttaget]

Hej katterna på ifokus!

Jag behöver er hjälp att komma till en bra lösning på vårt problem.  
Vi har en katt i familjen som heter Lusifer/Dispy (De fjolliga namnvalet är inte mitt verk). Lusifer var ursprungligen min katt, men fick flytta till svärföräldrarna få han vantrivdes i vår lilla 2'a. De va 6 år sedan nu.  
  
Nu till dagens problem..semesterpassningarna!  
  
Vi bor i en storstad, katten 5 mil bort på landet. Vi jobbar heltid och har mycket aktiviteter på fritiden.

Lusifer har denna gången lämnats ensam i upp till 2 veckor, med tillsyn varannan dag för utfodring och minimalt sällskap.  
Svärföräldrarna har inga grannar de känner väl, alltså ingen som ställer upp som kattvakt. Inga släktingar bor i närheten. Jag har iller hemma som hatar katter och svågern har en katthona som Lusifer hatar. Mina syskon är allergiska och min mor kan inte ha honom (vi bor i samma storstad).  
Därför kan han inte vara hemma hos någon av oss.  
Kattpensionat kostar skjortan, 165kr/dagen (2310kr/2 veckor)

Vad kan man göra för Lusifer för hans trivsel? Det är rent ut sagt farligt att lämna honom utan daglig tillsyn, han är lite av den mobbade katten i kvarteret, feg, harig och får ofta stryk.

Jag undanber kritik/åsikter, jag är ute efter lösningar! Tack!!

## Comment 1
Author: Mona22

Tycker han borde omplaceras. Man lämnar inte en katt hursomhelst. Enligt lag ska en katt ha tillsyn minst 2ggr per dag och efterssom de inte har tid för honom är det bättre att han flyttar till någon som bryr sig. Annars får ni leta kattvakt eller ta ett pensionat. Har man djur har man ett ansvar oavsett om det kostar.

## Comment 2
Author: Nerdysiamese

Om det inte finns någon som kan passa och man inte har råd med kattpansionat så får man tyvärr dock inse att man inte har råd/möjlighet att åka på semester.

Det är rent av olagligt att lämna en katt utan daglig tillsyn.

Vet inte riktigt vad du vill få ut av tråden? att någon skall ropa "vi tar hand om din katt gratis?", jag är ledsen, men jag tror att sannolikheten för det är liten tyvärr..

om något kan du kanske fråga en kompis eller kollega om dom kan ta hand om katten, ev mot en mindre betalning än den som kattpensionat kräver?  
  
Men håller egentligen med #1 att det kanske är bättre om han fick omplaceras till någon som vill prioritera honom och har tiden och pengarna för det

## Comment 3
Author: Imasy

Jag har inte så mycket mer att komma med än att antingen så får man anlita en vän/släkting som kommer hem till katten och matar den, alt att katten får semestra hos dem.

Eller så är det pensionat som gäller.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Jag tror det är en summa man i såna fall får räkna in i semesterplanerna så att han får bo på pensionat där någon kan se till honom dagligen.  
Eller hitta någon som kan vara kattvakt.  
  
Och annars stanna hemma om man inte hittar någon som kan vara kattvakt, eller om man inte har råd med pensionat, och om man inte vill omplacera.

## Comment 5
Author: jbe

Har du/någon av er möjlighet att bo hemma hos svärisarna under den tiden? Fem mil kan man pendla varje dag när det handlar om så kort tid som två veckor. Tar bara en timme med bil och något längre tid om man åker kommunalt.

## Comment 6
Author: Sarah-S

Kan man inte lösa kattvakt så kan man inte åka på semester, enklare än så är det inte

Som andra redan påpekat är det olagligt att lämna en katt utan tillsyn så hur vi ska komma på några andra lösningar än kattvakt, kattpensionat eller omplacering är svårt att se

## Comment 7
Author: Rafflan

Ta hem honom till er och ha honom ensam i vardagsrummet/sovrummet och resten av djuren i resten av lgh
