02 - Hälsa, Beteende, Kosthållning

whiskas kattmat

2016-09-03 22:54 #0 av: Den vilda djungelkvinnan

Hej!
Våra katter har fått all möjlig mat men är väldigt kräsna. De gillar bäst portionspåsar och för enkelhetens skull har vi nu valt att bara ge whiskas portionspåsar. Det är alltså det eller torrfoder.
De har alltid torrfoder framme och burkar är inte aktuellt attt ge för oss bland annat för att mjau höjt priset rejält men också för att det är söligt.
Whiskas portionspåsar är väl i alla fall bättre än torrfoder?
De får 4-6 påsar att dela på per dag.

Det jag undrar är alltså om det är bättre med whiskas portionspåsar än att ge torrfoder. Vi byter torrfoder ofta för de tröttnar på allt. Har testat allt från orijen till friskies. Just nu är torrfoder purina one.

Jag vet att torrfoder inte är bra men är whiskas portionspåsar bättre?

Tacksam för svar.

Anmäl
2016-09-04 10:21 #1 av: Lilyz

Ja, Whiskas portionspåsar är bättre än torrfoder. Tycker ni ska ta bort torrfodret helt, särskilt eftersom ni byter ofta vilket inte är bra för katternas magar och för att de flesta torrfodermärken bara är skräp. 

Men jag har lite svårt att tro att det är billigare med dessa portionspåsar än Mjau? Att ni inte vill ge Mjau för att det är söligt känns ju lite sådär, katternas bästa borde gå före. Men som sagt ni kan absolut ge Whiskas portionspåsar helt och hållet, kolla bara att det är helfoder (jag tror dock det är det). Glad

Anmäl
2016-09-04 11:29 #2 av: Den vilda djungelkvinnan

Påsarna kostar oss 12 kr per dag mjau minst 18.

Anmäl
2016-09-04 11:36 #3 av: Hera

#2 Hur får du det till 12kr om du ger 4-5 påsar per dag?

Hur många katter har du om du ger en hel burk mjau per dag? 

Anmäl
2016-09-04 14:28 #4 av: Bästakompis

#2 Det är omöjligt att Mjau burkar eller tetror skulle vara dyrare än portionspåsar vilket märke som helst, är du säker på att du har räknat rätt?

Anmäl
2016-09-04 14:44 #5 av: Den vilda djungelkvinnan

Det går åt minst en burk mjau per dag eller ca 5 -6 påsar som.mest påsarna kostar 2.4kr styck.

Anmäl
2016-09-04 14:44 #6 av: Den vilda djungelkvinnan

Vi köper 168 portionspåsar per gång.

Anmäl
2016-09-04 14:48 #7 av: Den vilda djungelkvinnan

Varför skulle jag hitta på detta? haha!

Anmäl
2016-09-04 15:00 #8 av: Hera

Det var billigt. Men jag ger hellre Mjau eftersom whiskas innehåller spannmål, vegetabiliskt proteinextrakt, och vegetabiliska biprodukter. 

Anmäl
2016-09-04 15:00 #9 av: [fritte1974]

vart köper du de interserad

Anmäl
2016-09-04 15:01 #10 av: Bästakompis

Ingen påstår att du har hittat på, men räkna fel är lätt hänt. De kartonger med portionspåsar som jag har sett brukar ligga på ca 50 kr för 12 st. Det är ju toppen att du har hittat storpack, fortsätt med det om det funkar för dig och dina katter 😺

Anmäl
2016-09-04 15:02 #11 av: Hera

#9 Tex www.zooplus.se

Anmäl
2016-09-04 15:06 #12 av: Den vilda djungelkvinnan

Ja zooplus är billiga

Anmäl
2016-09-04 15:06 #13 av: [fritte1974]

168 st för 419 kr stämmer

Anmäl
2016-09-04 15:40 #14 av: Lilyz

#5 Okej, bra pris. Glad Det är vilket fall bättre än torrfoder så kör på det om det fungerar bäst för er. Jag ger inte heller Mjau eftersom mina katter vägrar äta det... Så jag köper också portionspåsar. Lipar

Anmäl
2016-09-04 15:43 #15 av: [fritte1974]

problemet är att min vill bara har en halv påse

Anmäl

Det finns en till kommentar till den här diskussionen. Den är bara synlig för medlemmar på iFokus. För att läsa kommentaren, logga in eller registrera dig på iFokus.